28 Mayıs 2012 Pazartesi

Bornova Misketi üzümü ve şarabı hakkında...

Bornova misketi çok özel bir üzüm, hoş kokulu, keyifli ve tabi şarabı da öyle... Onu daha yakından tanımak isterseniz buyrun...Üzüm çeşitleri içerisinde yoğun ve özel aroması ile misket üzümlerinin yeri apayrıdır. Misketler Avrupa ve diğer şarap üreten ülkelerin şarap kültüründe de önemli yer tutan büyük bir ailedir (İskenderiye misketi, Hamburg misketi, Ottonel, Frontignan misketi gibi). Başta Fransa olmak üzere dünyanın şarap üreten ülkelerinde farklı misket üzümlerinden çoğunlukla doğal tatlı, aromatik beyaz şaraplar üretilmektedir (Etiévant ve Bayonove,1983; Günata ve ark., 1986; Schneider ve ark., 2001).
Sıkıcı gelebilir ama değinmek gerekli, karakteristik misket aromasını oluşturan bileşikler genellikle üzümden kaynaklanan çeşit aromasıdır ve çoğunlukla monoterpenik bileşiklerden ileri gelir. Bu bileşikler ağırlıklı olarak üzüm kabuklarında bulunur  (Bu sebeple kaynaklar kısmında da yer alan bazı çalışmalar üzüm kabukları ile şıra bir süre bekletilirse daha aromatik şaraplar elde edilebileceğini belirtmişlerdir) (Günata ve ark., 1985). Yine şıralarının ciddi oranda bağlı aroma maddesi içerdiği ve glikozidaz enzim ilavesi ile de aroma miktarının artırılabileceği belirtilmiştir (Selli ve ark. 2001,2003a,2003b ve ve Cabaroğlu ve ark. 1997,2004).
Misket üzümleri kökenleri itibari ile Ege ve Akdeniz üzümü olmasına karşın misketin önemi ülkemizde ancak 1990’lı yıllarda keşfedilmeye başlanmıştır (İlk kez Kavaklıdere Muscat, Doluca Moscado ve ardından Doluca Safir üretilmeye başlanmıştır). 
Özelliklerine bakacak olursak; Türkiye’de Bornova kökenli olduğu kabul edilen Bornova misketi, bir Vitis vinifera L. çeşididir (Aktan,1976), Ege bölgesinde İzmir ve Manisa civarında yetiştirilir (Anlı, 2006). Taneleri küçük (2 g) ve yuvalaktır, düşük asitlidir (Çelik, 2006). Ağustos ayında olgunlaşır, oldukça hoş bir aroma ve kokuya sahiptir (Aktan,1976). Şarapları dengeli ve tipik çiçeksi-meyvemsi misket kokusundadır ve bazı kaynaklara göre Türkiye’nin en iyi aromatik şaraplarını verir (Selli ve ark.,2001; Selli ve ark., 2003a).                                                                     
Ancak ülkemize ait bu özel çeşit hakkında yapılmış çalışmalar ise sınırlıdır. Bakmak isteyen arkadaşlar için kaynakları aşağıda belirttim.
Bu özel üzümün değerinin bilinmesi dileklerimle :))Kaynaklar
ETIÉVANT, P. X., BAYONOVE, C. L., 1983. Aroma components of pomaces and wine from the variety Muscat de Frogtignan. Journal of the Science Food and Agriculture, 34, 393–403.
GÜNATA, Z., BAYONOVE, C. L., BAUMES, R. L., CORDONNIER, R. E., 1986. Stability of free and bound fractions of some components of grapes cv. Muscat during the wine processing: preliminary results. American Journal of Enology and Viticulture, 37, 112–114.
SCHNEIDER, R., RAZUNGLES, A., AUGIER, C., BAUMES, R., 2001. Monoterpenic and norisoprenoidic glycoconjugates of Vitis uinifera L. cv. Melon B. as precursors of adorants in Muscdet wines. Journal Chromatography A, 936, 145–152.
GÜNATA, Y. Z., BAYONOVE, C. L., BAUMES, R. L., CORDONNIER, R. E., 1985. Aroma of grapes. I. Extraction and determination of free and glycosidically bound fraction of some white grape varieties. Journal Chromatography, 331, 83–90.
AKTAN, N., 1976. Bornova misketinde olgunluğun şarap kalitesine etkisi üzerine bir araştırma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yayınları, No:302, İzmir.
ANLI, R. E., 2006. Bağlar Güzeli: Üzüm ve Üzüm Kültürü, ed: Özpalabıyıklar, S., Yapı Kredi Yayınları, İstanbul, 176-177.
ÇELİK, H., 2006. Üzüm Çeşit Kataloğu, Sunfidan A. Ş. Mesleki Kitaplar Serisi,  Ankara, 3, s. 97.
SELLİ, S., CABAROGLU, T., CANBAS, A., 2001. Kalecik karası üzümünün şırasından  elde edilen serbest aroma maddelerinin belirlenmesinde iki farklı ekstraksiyon metodunun karşılaştırılması, Gıda, 6, 443–448.
SELLİ, S., CANBAS, A., CABAROGLU, T., ERTEN, H., GÜNATA, Z., 2003a. Aroma components of cv. Muscat of Bornova wines and influence of skin contact treatment,  Food Chemistry, 94, 319–326.
SELLİ, S., CABAROGLU, T., CANBAS, A., ERTEN, H., NURGEL, C., 2003b. Effect of the skin contact on the aroma composition of the musts of Vitis viniferaL. cv. Muscat of Bornova and Narince grown in Turkey, Food Chemistry, 81, 341–347.
AKMAN, A. V., GÖKÇE, K., 1942. Tatlı misket (mistel) şarapları üzerinde bir araştırma, Ziraat Dergisi, 34, Ankara.
AKMAN, A. V., 1947. Türkiye Şarapçılığı, Yüksek Ziraat Enstitüsü Dergisi, cilt 8 , 2, 16, Ankara.
CABAROĞLU, T., GÜNATA, Z., CANBAS, A., 1997.Bornova Misketi Şarabının Aroma Maddeleri Üzerinde Bir Arastırma. Gıda, 22, 2,137-145.
CABAROĞLU, T., SELLİ, S., ERTEN, E., CANBAŞ, A., 2004. Kabuk maserasyonunun Bornova misketinden elde edilen şıradaki aroma maddeleri üzerine etkisi. Gıda Dergisi, 29,3,195-201.

8 yorum:

 1. umarım herşey yolunda gidiyordur, çalışmaların yani.
  :)

  YanıtlaSil
 2. Cok tesekkur ederim pazar aksamindan beri yollardayim. Baglari geziyordum. Ancak bugun islerimi bitirebildim. Yeni postlar yolda :)

  YanıtlaSil
 3. Yanıtlar
  1. Kapadokya bağları da meşhurdur oraya da bekleriz gerek pekmez gerek şarap konusunda iddialıyız :)

   Sil
  2. Evet çok bereketli ülkemizin heryeri aslında... Pekmeze de bayılırım.
   Ben elimden geldiğince öğrenmeye çalışıyoum. Kapadokya daha kısmet olmadı ama ilk fırsatta gideceğim :)

   Sil
 4. Bu üzümün fidanını nerden bulmalıyız ayrıca fiyatı nedir açıklarmısınız

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar,

  Üzüm Ege Bölgesinde halkça "misket" olarak biliniyor, dikili alanlar var ama nereden satın alabilirsiniz bilemiyorum. Ben sadece Bornova ve Salihli'deki bazı bağlarda araştırma yapıyorum.

  http://www.aari.gov.tr/ Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü'nden ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

  Ege Üniversitesi'nde Ahmet Altındişli bu üzüm çeşidi ile yakından ilgileniyor.

  Elimden gelen bu kadar. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

  İyi çalışmalar

  YanıtlaSil

Yorum yaparsanız çok sevinirim

Bu Blogda Ara da Bul :)

Her hakkı saklıdır!!!

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği bu blogdaki eserlerin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın blogundan link vermeden kullanmak suçtur.