18 Aralık 2012 Salı

LEZZET İLE GELEN TEHLİKE


 
 
Kabul etmek gerekir ki, fast foodlar, birçok insana lezzetli gelmekte, aynısını kendi çabalarımızla yapmaya çalışsak da aynı lezzeti vermemektedir. Bunun sebebi ekşi, tuzlu gibi klasik tatların yanında “umami” diye...
isimlendirdiğimiz, beşinci tat duyumuzdur.

Umami tadı, tanımlamak biraz güç olsa da, bireye aşırı derecede lezzet verdiği bir gerçektir. Bunun esas sebebi, glutamat dediğimiz, asit formundaki glutamik tuzlardır.

Fast foodların lezzetli olmasının sebebi de, içerisine, fazladan, glutamat katılmasıdır. Glutamat, umami adını verdiğimiz tadı veren ana bileşendir.

Vücudumuzun, belirli oranlarda, glutamatın çeşitli formlarına ihtiyacı vardır. Ancak glutamat fazlalığı, serebral ve serebellar korteksleri yani beyin ve beyinciği örten tabakalara hasar verir. Bu kortekslerin görevi; düşünme, dil, algılama, hareket, sonuç çıkarma gibi sosyal hayatta ve iletişimde yer tutan önemli bir takım özelliklerin sağlanmasıdır. Glutamat fazlalığı ile hasar gören korteks, bu işlevlerini yerince ya hiç getiremeyecek ya da az veya hasarlı şekilde getirecektir. Bu nedenle, özellikle ileri yaşlarda glutamat birikimine bağlı olarak, Alzheimer gibi hastalıklar baş gösterecektir.

Fast Food, günümüz dünyasında fazlasıyla sevilen ve tüketilen bir yiyecek türü. Elbette, isteyen tüketmeye devam edebilir ancak aşırıya kaçmamak, bireylerin sağlığı açısından her zaman olduğu gibi, daha iyidir. Bu nedenle Fast Food, tüketiminde, dikkatli olmanızı öneririz.

Hazırlayan: Dr. Kübra Gül
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparsanız çok sevinirim

Bu Blogda Ara da Bul :)

Her hakkı saklıdır!!!

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği bu blogdaki eserlerin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın blogundan link vermeden kullanmak suçtur.