6 Ocak 2013 Pazar

Şarap neden sağlıklıdır?


Artık, gıda takviyesi olarak satılan “resveratrol”ün en önemli doğal kaynağının kırmızı şarap olduğunu bilmeliyiz.. Şarap, pıhtılaşmayı azaltıp kan dolaşımını güçlendiriyor, damarlarımızdaki kan akış hızını yükseltiyor. Kolesterol üzerinde de önemli etkisi var.. HDL olarak bilinen iyi huylu kolesterolü yükselterek, LDL, yani kötü huylu kolesterol düzeyini düşürüyor. Ayrıca, kolesterolü okside ederek damar sertliği oluşmasını da önleyici rol oynuyor. Binlerce yıl önceki kültürlerde şarabın gençlik iksiri kabul edilmesi, artık günümüzde sağlık için önerilen, Akdeniz mutfağının eşlikçisi şarabın sağlıklı ve uzun ömürlü olmanın sırrı olarak kabul edilmesi önemli değil mi? Nitekim, Fransa’da çok şarap tüketen “Bordeaux”lular uzun yaşıyorlar ve Fransa’nın birçok bölgesinden daha az kalp-damar hastalıklarına yakalanıyorlar. Ancak, dozu da aşıyorlar doğrusu.. Bu nedenle Avrupa’nın en önemli Aritmi (Kalp ritim bozukluğu) merkezi de Bordeaux’da.. Ünlü kimyager-filozof Paracelsus demiş ki : “Sola dossis facit venenum” (Her madde zehirdir, hiçbir şey zehir değildir. Yalnız dozunda alınan şeyler zehir olmakatan çıkar”..Ertan ANLI'nın Tadım Notları adlı köşesinden alıntıdır.

http://tadimnotlari.blogspot.com/2013/01/jw-steak-house-ankarada-farkl-bir-keyif.html

4 yorum:

 1. Ritim bozukluğu bende de var kahretsin ve bende bi ara aslında uzun bi ara başım dönmeden uyumazdım.Sonra ritim bozuldu.Ama hekim bu yaşta bozamaz demişti.Bakalım sigara alkol yok yağlı yemek yemem.70 den az yaşarsam çok sağlam söverim.

  YanıtlaSil
 2. İslami yaklaşıma sahip insanlar "şarap değil içindeki üzüm suyudur asıl yararlı olan" derler ama, asıl üzümün fermante olması içindeki maddelerin etkisini arttıran etkenmiş doğrusu. Bu okudum, ekleyeyim dedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler cerenmus,evet antioksidan etki gösteren fenoller şarapta, üzümde bulunduğundan çok daha yüksek miktarda bulunuyor.

   Sil
 3. Sevgili Toz, geçmiş olsun. Aslında bu tarif attiklerin günümüzde çok yaygın. Çok samimi arkadaşlarım da geçirdi. Yaşama çabası, iş endişeleri, sıkıntı, koşuşturmaca... Hayatın içinde sürüklenip gidiyoruz ve kendimiz için, kendimizi mutlu etmek için hiç bir şey yapmıyoruz. Tüm bu sıkıntılar bir yerlerden patlak veriyor. Aslında çok bilindik şeyler oldukları için yazmamıştım ama bununla ilgili de bir yazı hazırlıyacağım. Geçenlerde tibetin gençlik pınarı adlı bir kitap gözüme ilişti. Okumaya başladıkça çok heyecanlandım, içerisindeki çok basit tekniklerle daha iyi hissedebilir ve olumlu düşüncenin neleri değiştirebileceğini siz de deneyimleyebilirsiniz. Bunu internette aratabilirsiniz e-book'u da var, kitapçılarda var tabi. Egzersizler, temiz beslenme bu toplam bir yaşam biçimi değişimi demek. Faydası olabileceğine inanıyorum.Size sağlık diliyorum.

  YanıtlaSil

Yorum yaparsanız çok sevinirim

Bu Blogda Ara da Bul :)

Her hakkı saklıdır!!!

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği bu blogdaki eserlerin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın blogundan link vermeden kullanmak suçtur.