3 Temmuz 2013 Çarşamba

Şarap Tadım Günleri’nin İptaline Tepki


Bozcaada çok sevdiğimiz, tüm sene 2 günlük bile olsa bir uğrasak diye düşlediğimiz, çok özel bir ada, hele her sene haziranın son haftası yaptıkları şarap festivali benim için çok özel çünkü ilk amatör tadımlarımı bu festivalde yaptım. Bu festivalle bu kadar heveslendim ve başka bilgiler için bir temel oluşturdum. Festivalde tadımların, eğitimlerin ve bağ gezilerinin dışında bir çok yerde canlı müzik gösterileri yapılıyor. Kaliteli müzisyenler sahne alıyor. Şimdi bu yeni yasa ile bu güzel festivalin iptal olduğunu duymak beni ne kadar üzüyor anlatamam. Bu çok eskilerden gelen bir kültür, bu toprakların bir gerçeği ve son yıllarda yabancı turistlerin de bir hayli ilgisini çekiyordu. Yeni yasa, uluslararası olanlar hariç, her türlü tanıtım ve promosyonu yasaklıyor.  Aklım almıyor, önce deniyor ki bu getirdiğimiz kısıtlamalar yurt dışında da var, yurt dışında nerede böylesi bir festival iptal ediliyor? Nasıl bu üreticiler ayakta duracaklar? Bu festival kusana kadar şarap içme yeri değil ama böyle görüldüğü sürece kime ne anlatabiliriz?


 

Bozcaada Şarap Tadım Günleri’nin iptal edilmesi ulusal basında da büyük yankı uyandırdı.
Yurt Gazetesi’nden Haluk Şahin'in yazısını aynen paylaşıyorum ben de;


 
“Bozcaada Şarap Tadım Günleri’nin iptal edilmesi epey gürültü kopardı. Biraz adanın muhtarı sayıldığımdan olacak, pek çok kişi bana başvurdu, bilgi almak istedi. Bunun son geçirilen alkol yasasıyla bağlantı olup olup olmadığını sordular, zücaciye dükkanında hora tepen file benzeyen yasakçı kafayı kınadılar, “Bu, hayat tarzına müdahale değil mi? Üç bin yıllık bağcılık şarapçılık geleneği olan bir turizm incisine bu yapılır mı!” türünden şeyler söylediler…


Çoğu kez haklıydılar. Ben de onlara bildiklerimi anlattım: “Şarap tadım günleri” yeni yasa tarafından doğrudan iptal edilmiş değil, zaten yeni yasanın tam yürürlüğe girmesi için bazı adımların atılması bekleniyormuş. Ancak yeni yasa, uluslararası olanlar hariç, her türlü tanıtım ve promosyonu yasaklıyor. Ağır cezalar, yaptırımlar koyuyor. Düşünebiliyor musunuz, yıl boyu uğraşıyor didiniyor, bölgenin en güzel şaraplarını üretiyorsunuz ama “Benim şarabım güzel!” diyemiyorsunuz!


Bu ortamda siz olsanız ne yaparsınız? Hükümetin şarap sektörüne olumsuz bakışından zaten bizar olan şarap üreticileri ağır cezalara çarptırılmaktansa riziko almamayı uygun görmüşler. Kaymakamlık ve Belediye acele tarafından bir çare üretmeye çalışmış ama şimdilik başaramamış.


Yani, her yıl biraz daha renklenen, adaya turist çeken bir Ege şenliği bu yıl için takvimden silinmiş.


Çok ayıp, çok yazık ve ada açısından çok vahim!


***


Neden mi? Birkaç ay önce çıkan “Poyrazaltı: Bozcaada Değişirken” adlı yeni kitabımdan bir alıntıyla açıklayayım:


“Eğer Bozcaada İstanbul’dan uzanıp tüm dokunduğu yerleri betonlaştıran ve çirkinleştiren yazlık turizmi canavarından canını kurtaracaksa, bu, adanın bağcılığı ve şarapçılığı sayesinde olacaktır.


Yoksa, Kumburgaz’ın, Silivri’nin, Marmara Ereğlisi’nin, Akçay’ın, Didim’in vb. vb. başına gelen felaket bu güzelim adanın da başına gelecek, dünyanın en özel elmas parçalarından birisi işportalık incik boncuğa dönüşecektir.


Alametlerin belirdiğini de söyleyebilirim.


Ama Bozcaada’nın hâlâ bir şansı var. Belki de son şansı!

2 yorum:

  1. Yasak yasak yasak.. İçim bayıldı artık.. Şarap istemeyen içmesin, festiveline karşı olan gelmesin ya, zorla mı festivale katılıyorlar sanki..!

    YanıtlaSil
  2. Ah cerenmus bir bilsen ne kadar üzülüyorum :(

    YanıtlaSil

Yorum yaparsanız çok sevinirim

Bu Blogda Ara da Bul :)

Her hakkı saklıdır!!!

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği bu blogdaki eserlerin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın blogundan link vermeden kullanmak suçtur.