1 Ekim 2015 Perşembe

Medoc-Saint Estephe


Medoc'un önde gelen dört kamusal apellasyonunun en kuzeyinde yer alan AOC St. Estephe'in iklimi komşularından daha kırsal olarak niteleniyor. Burada büyük şirketler güneydekiler kadar hakim durumda değil. Mülkler genellikle ailelerin elinde. St. Estephe'in haliç yakınındaki toprakları çakıllı fakat aynı zamanda calcerie de St. Estephe olarak bilinen kireçtaşı kayaçları ve batıda ve kuzeyde kumlu ve killi tortullar da mevut. Serin kireçli topraklarda yetişen Cabarnet Sauvignon, şaraplara belli belirsiz sert bi karakter katıyor, bu yüzden yerini daha yumuşak ve etli Merlot'a bırakıyor. Şarapları genel olarak iyi yapılı, ağza dolgunluk hissi veren ve yıllanmış şaraplardır. Üretimin %54'ünü Crus Bourgeois, %20'sini beşinci ürün (cinquieme cru) ve %17'sini de bölgedeki bireysel kooperatifler oluşturuyor.

Bu videoyu çok beğendim Ronan Sayburn Saint Estephe değerlendirmesi yapıyor bazı şatoların tanıtımı ile birlikte. Yukarda da değindiğimiz gibi videoda da %40'a varan oranlarda Merlot karışımı yapıldığı ve bunun şarabı yumuşattığından bahsediliyor. Buna rağmen şarapları hala çok güçlü ve ciddi yıllandırma potansiyelleri var.

Kaynak: Görsel Rehberler, Şarap, syf.63.
Video: You Tube link: https://www.youtube.com/watch?v=n-mHUG-HXxg

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparsanız çok sevinirim

Bu Blogda Ara da Bul :)

Her hakkı saklıdır!!!

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği bu blogdaki eserlerin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın blogundan link vermeden kullanmak suçtur.