11 Kasım 2015 Çarşamba

Adana Yoga Maceram

1
Önceki haftalarda uzun araştırmalar ile başladığım yoga maceram keyifle devam ediyor, bir ayım dolmak üzere. Deneyimlerimi de an be an paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Harika bir şey!

2
İnanın bu kadar seveceğimi düşünememiştim. Neler mi hissediyorum? Huzur, sakinlik, mutluluk, yaşama sevinci... Daha bir ayın sonunda vücudum esnetmeye başladı bile. Yoga yaptığım zaman öyle dinginleşiyor, öyle sakinleşiyorum ki... Bir de yeni uyanmış gibi enerji doluyorum. İşiniz benimki gibi stresli ise, antidepresanlardan bıktıysanız, psikolojinizi doğal yoldan düzeltmek için bence iyi bir yol yoga. Tabi egzersizlerin yanında en önemli çalışma nefes çalışması. Ben nefes çalışmasının methini küçük deniz kızımdan çok duymuştum ve doğru nefes almayı öğrenmek istiyordum. Ne yazık ki yoğun çalışma temposu bir türlü izin vermemişti. Gittiğim bir nefes çalışmasında dikkatimi nefesime yönlendirdim. Bir saatlik çalışma sırasında sıkça el ve ayaklarım kitlendi, baş dönmesi geçirdim. Çünkü o kadar az nefesle yaşamaya alışmış ki vücudum, bu deneyim beni zorladı. Orada uzmanlar gün içinde yaşadığımız zor, sıkıntılı durumlarda nefesimizi tuttuğumuzu ve doğru nefes almayı bıraktığımızdan bahsettiler. Sonraları kendimi gözlemlediğimde gerçekten zor bir zamanda, mesela bir üstümle, hocamla tartışırken nefesimi tuttuğumu fark ettim. Bu özellikle bu son dönemlerde had safhaya ulaşmıştı. Şimdi bu nefes çalışmasını gün içinde bile yapıyorum, sakinleşmeme çok yardımcı oluyor. Tabi almam gereken çok yol var, düşüncelerimi de susturmayı başarmam lazım ama işte bir yerden başladım diyebiliriz...

Beni yoga ile tanıştıran, sakinliği, dingin sesi ile bize yol gösteren Güncel hocama ne kadar teşekkür etsem az. Ben Adana'da bu işi doğru ve gönülden yapan birini çok zor bulduğumdan bu bilgiyi benim gibi ihtiyaç duyan herkesle paylaşmam gerektiğini düşünüyorum.   4 Zaman geçtikçe gözlemlediğim    değişiklikleri de buradan paylaşacağım, huzurla kalın.

3

5 
6Orjinal yoga sistemini uygulayan Yoga Academy'nin sayfasına buradan ulaşabilirisiniz http://www.yogaacademy.com.tr/ Buradan Adana sayfasını açtığınızda Güncel Hoca'ya ulaşabilirsiniz (0543 910 39 62), Namaste!İlk Görsel http://fpcolimited.tumblr.com/post/97138377662/a-little-morning-inspiration-from-the-wonderful 

2., 3. ve 4. Fotoğraflar Güncel Hoca'nın izni ile benim tarafımdan çekilmiştir.

5. Görsel Pranayama -Nefes Çalışması befairbefunky.tumblr.com adresinden alınmıştır

6. Görsel Diğer Nefes Çalışması görseli http://www.indianetzone.com/43/impact_yoga_on_respiratory_system.htm 
4 yorum:

 1. Yoga; beden, zihin ve duyguları temizleyip pozitif enerjiyle doldurur.

  Yoga; İnsanı doğal yolla bütün olumsuz isteklerinden, düşüncelerinden ve eylemlerinden arındırır. Vücudu forma sokup omurgayı güçlendirir, kasları geliştirip esnetir. Bireyin kendisini tanımasını sağlayarak gerçek mutluluğu yakalayabilmesine olanak tanır.

  Evrensel gelişim sistemi olan Yoga sayesinde birey, kendisinin sadece beden ve zihinden ibaret olmadığını, ruhu da olduğunu kavrar. Birey, tüm düzeylerde gelişir.
  Mutluluk yalnızca beden ve zihin aracılığıyla yaşanmaz. Gerçek mutluluğu yakalayabilmek için ruhun da devreye girmesi şarttır. Çünkü gerçek kişilik, beden, zihin, duygu ve algının ötesindedir.Yoga teknikleri sayesinde ruh, soyut düzeyden deneyimlenebilir, somut düzeye taşınır. Ruh, sadece inanca dayanan bir kavram olmaktan çıkıp tecrübe edilebilecek bir gerçeklik haline gelir.

  Maha-Yoga olarak adlanan Orjinal Yoga Sistemi sekiz bölümden oluşur:

  1. Yama: Evrensel eylem kontrolü
  2. Niyama: Kişisel eylem kontrolü
  3. Asana: Vücut kontrolü4. Pranayama: Enerji kontrolü
  5. Pratyahara: Duygu kontrolü
  6. Dharana: Zihin kontrolü
  7. Dhyana: Ego kontrolü
  8. Samadhi: Bilinç kontrolü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eklediğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

   Sil
 2. Ben teşekkür ederim Selin hocam.sevgiler 😊

  YanıtlaSil

Yorum yaparsanız çok sevinirim

Bu Blogda Ara da Bul :)

Her hakkı saklıdır!!!

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği bu blogdaki eserlerin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın blogundan link vermeden kullanmak suçtur.