12 Nisan 2016 Salı

Hamilelik günlükleri

Merhabalar hayalperestin bayağıdır sesi soluğu çıkmıyor, şaşkın kendisi. Hamile çünkü. Dünyanın en normal alelade şeyi, fakat benim dünyamda bir festival. Kafamda fırtınalar kopuyor. İlk öğrendiğim zaman bile aşağıdaki 23 Kasım tarihli kısacık şeyi yazabilmişim. Neyse bu aşağıda ufak notlarım var.


...

Bugün ayın 23'ü, Kasım 2015. İlk defa cesaret edip de bir şeyler yazabiliyorum. Ayın 20'si cuma günü kan testi oldum. 220 dedi bana, pozitif. Şoktayım, mutluyum ama nasıl hissedeceğimi bilemiyorum. Ondan beri de bir telaş, ne yapmalı, ne yapmamalı, ne yemeli, ne yememeli? Pazar günü Ales sınavında gözetmendim, nasıl oldu anlamadım, ayağım döndü düştüm. Dakika bir, gol bir desek tam yeri. İyi başladık. Şu anda bebek karaoğlan 4 hafta ve 2 günlük,  bir susam tanesinden daha küçük ve miniş bir deniz canlısına benziyor...Daha iyi, huzurlu olması ve benim daha iyi bir taşıyıcılık ve doğum yapabilmem için yogaya da başladım. Bakalım hayırlısı olsun.

Merhabalar,

Bugün bebeğim tamıtamına 6 hafta 3 günlük ve minik bir bezelye tanesi kadar. Bir ara bir şeyler hissedemez olmuştum ama gerçek şu ki sürekli karnım şişkin. Davul gibi gergin hissediyorum. Sindirim sistemim biraz problemli, gaz problemim fazla. Fazla yiyorum galiba pantolonlar olmuyor sıkıyor hep tayt giyiyorum. 61 kiloyum kilomda pek bir değişiklik yok gibi. Geçen haftalarda hafif hafif bulantılarım oldu geçti şimdilik çok problem yok. Annen seni bekliyor minik bezelyem.


17 aralık 2015 ilk ultrasonumuz 7 haftalık bebek Karaoğlan'ın henüz kuyruğu var.18 Ocak  ikinci ultrasonumuz 12 haftalık bebek Karaoğlan artık bir embriyo değil, fetüs.


Merhabalar,

Bugün bebeğim 13 hafta 4 günlük kendisi ile ikinci defa karşılaştık geçen hafta. Tastamam bir bebek olarak karşımdaydı. Ellerini açtı bir selam gönderdi ailesine. Artık kendimi gerçekten hamile gibi hissediyorum. İlk üç ayımız bitti yani yabancıların "first trimester" dedikleri evreyi çok şükür aştık. Herhangi bir problemimiz yok. İkili testlerimizi olduk, ultrasonda incelemelerimizi olduk. Her şeyimiz normal.
İştahımız çok açık, sürekli bir şeyler yiyorum. Sağlıklı şeyler yemeye çalışıyorum. 63 kiloyum artık. Hamile pantolonu giyiyorum. Hamilelik süreçlerine de alışmaya başladım. Artık hayat ilk üç aya göre daha kolay. Düşük tehlikesinin fazla olduğu ilk 12 hafta da geride kaldı. Sadece bazen aniden yorgunluk çöküyor. Öyle uzun uzadıya çalışınca düşüp uyuyakalıyorum. Ama onun dışında iyiyiz. Artık şöyle bir derin nefes alıp "Hello Secon Trimester!" diyebiliriz galiba...

Merhabalar,
Bugün Bebek Karaoğlan neredeyse 16 haftalık. 4. aya merhaba diyoruz beraber. Şimdilik her şey yolunda tansiyonum genellikle 10-veya 11'e 6, kalp atışlarım 94.


17 Şubat 2016'da üçüncü ultrasonumuzda bebek Karaoğlan 16 hafta 3 günlükken başını oynattı ellerini açtı-kapadı. O artık her şeyiyle kocaman bir bebek ve bir erkek bebek!


Merhabalar, 2 Mart 2016 Artık Mart ayına girdik, en sevdiğim dönemler geliyor, havalar ısınıyor.
Bugün bebek Karaoğlan 18 hafta, 3 günlük. İlk hareketlerini 17. haftada hissetmiştik, hafif hafif kıpırdanmalardı giderek güçlendi. Önceki haftasonu sola yatık uyuduğum için karnımın solunda inip inip çıkan bir minik yumruyla uyandım. Hareketlerini dışarıdan görmeyi beklemiyordum. Bu öyle heyecan verici bir şey ki. Onun başka bir varlık olduğunu yeni yeni idrak ediyorum galiba. Şimdi karnım da iyice büyüdü. Artık dışarıdan hamile olduğum anlaşılabiliyor.


20. Haftamızda sağlık ocağında tetanos aşısı oldum. İşte bu acıdı ve sonrasında da 3-4 gün aşı vurulan kolum çürümüş gibi ağrıdı. 2. ve 3. günlerde de sanki grip gibi bir kırgınlık ve halsizlik yaşadım. Sağlık ocağında da kendilerince kapsamlı bir kontrol yaptılar. Tiroid hormonlarımın (daha önceden nodüllerim vardı da), kan değerlerimin kontrolü yapıldı. İdrara da baktılar.
Artık yavaş yavaş işitme duyusu gelişeceği için günde 1-2 saat müzik dinliyoruz göbekten. Bebeğin gelişimi için Bach özellikle öneriliyor diye duymuştum. Arada sadece Bach ama genelde karışık klasik dinliyoruz. Bazı günler unutuyorum ama artık olduğu kadar. Amerika'da yaşayan bir şarkıcı olan Yanni'nin müzikleri de beyin gelişimi konusunda tavsiye ediliyor. Bebek Karaoğlan ilk defa sinemaya gittiğimizde korktu ve annesini tepikleyip durdu, patlayan arabalar çocuğumu korkuttu. Bir daha ki sinema deneyimimizde alışmıştı yüksek sese galiba pek tepki vermedi. Hatta o Süpermen-Batman'de uyuyakaldık :) İlk tiyatro deneyimimizde de biraz çok kıpırdandı sonra alıştı.

30 Martta Galiba 5. ultrasonumuzu olduk artık 3D fotoğrafımız bile var.


Bebek Karaoğlan kıpır kıpır. Hareketleri güçlü. 20. haftadan sonra birden öyle büyüme gösterdi ki şaşırdım kaldım. Bu aralarda karnın alt kısmında var olan belli belirsiz "linea negra" belirginleşti. Artık bayağı koyu bir çizgi, bir anne işaretim var. Tabi diğer renk değişimleri ve benlerde de büyüme oldu, ki bu normal. Fakat sağ bacağımın arkasındaki benim biraz fazla büyüdü, kanlanma ve irritasyon da gerçekleşmiş. Kıyafetler sürtünüp, takılıp daha kötü olabilir diye onu 31 Mart'ta ufak bir işlemle aldırdım.  Çok korkmuştum başta ama bunun bebeğe bir zararı olmayacağı lokal anestezi ile kolayca alacaklarını söylediler, gerçekten de öyle oldu. 15 gün sonra dikişlerim alınacak ve bitti. Bu ay şeker yüklemesine de girdik. Artı olarak tekrar hormon kontrolleri yapıldı ve kan ve idrar testleri yapıldı. Bir problem çıkmadı çok şükür.
yandaki görsel: kos&kaos adlı instagram hesabından alıntıdır.

Bugün 12 Nisan 2016, bebek Karaoğlan'dan başka bir şey düşünemiyorum. Özellikle bu son zamanlarda. Onu giderek daha sabırsızlıkla bekliyorum. Bir daha ki buluşmamız, yani doktor kontrolümüz bu ayın 27'sinde olacak.  Artık iyice kilo almış olur galiba. Özledim. Şimdi 25. haftamız içindeyiz. Benim oğlum Işık, neredeyse kocaman bir bebek, adıyla büyüsün. Bu hafta Işık neredeyse bir "ananas" büyüklüğünde. Nereden nereye. Devam et çocuk, büyü ve çok güçlü ol.Sağlıcakla.

2 yorum:

Yorum yaparsanız çok sevinirim

Bu Blogda Ara da Bul :)

Her hakkı saklıdır!!!

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği bu blogdaki eserlerin tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın blogundan link vermeden kullanmak suçtur.